Splácíte hypotéku? Zaplaťte na daních méně

Získat hypotéku je v České republice stále složitější a pro spousty Čechů představuje hypotéka na vlastní byt nedostupný sen. Za přísnějšími podmínkami stojí Česká národní banka, která prosadila hned několik zásadních omezení pro zájemce o půjčku na bydlení. V rámci Česka hypotéku splácí zhruba 15 procent domácností. Velká část z nich přitom netuší, že díky hypotéce může ušetřit na daních. A ne málo.


O hypotéky je stále ohromný zájem i přesto, že Česká národní banka usiluje o stále přísnější podmínky k získání úvěru. Od dubna letošního roku například nelze získat hypotéku nad 90 procent LTV. A i tuto sumu získá pouze pár vyvolených žadatelů. Dobrou zprávu pro zájemce o hypotéku nepředstavuje ani přenesení povinnosti placení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 procenta z prodávajícího na kupujícího.

Pokud o hypotéce právě jednáte nebo ji již splácíte, bude se vám zaručeně hodit tip, jak lze při splácení hypotéky ušetřit. Úroky z hypotéky totiž patří mezi uznané odečitatelné položky od základu daně. Ušetřit na daních tak mohou jak zaměstnanci, tak i podnikatelé.

Víte, co jsou odečitatelné položky? Odečitatelné položky nesnižují daň podobně jako slevy na dani, ale snižují daňový základ, z něhož se počítá daň. V případě fyzických osobě daň z příjmu činí 15 procent. To znamená, že ponížení daňového základu o 100 000 korun, výslednou daň sníží o 15 000 korun. A to není zanedbatelná část

Kdy je možné ušetřit na daních a kdy nikoliv?

Úroky z hypotéky lze do daňového základu zahrnout pouze tehdy, je-li nemovitost užívána k trvalému bydlení. V takovém případě musí být uživatelem osoba splácející hypotéku, druhý z manželu, jejich děti, rodiče či prarodiče. Úroky z hypotéky lze uplatnit jako daňový základ také v případě půjčky na opravu nemovitosti. Úroky z hypotéky na koupi pozemku je možné do daní zahrnout také, ale pouze tehdy, kdy stavba nemovitosti určené k vlastnímu bydlení započne do čtyř let.

Ne vždy lze úroky z hypotéky zahrnout do daňového základů. Jako odečitatelnou položku od základu daně není možné uplatnit úroky z hypotéky použitě na koupi nemovitosti určené k pronájmu, k podnikání a na koupi rekreačních objektů (např. chata či chalupa). V případě nemovitosti používané k pronájmu či podnikání lze úroky z hypotéky zahrnout do daňové uznatelných výdajů. Pokud je část nemovitosti používaná k pronájmu (bydlení) a část k vlastnímu bydlení, je možné úroky rozdělit.

Až o 300 000 korun nižší daně

Každý daňový poplatník si může daňový základ snížit o 300 000 korun ročně. Splácí-li více úvěrů, může je sčítat. Výsledná částka však nesmí být vyšší než 25 000 korun měsíčně. Daňový základ si smí odečíst pouze osoba, která hypotéku nejen splácí, ale její jméno je přímo uvedené ve smlouvě o půjčce. Musí být účastníkem smlouvy o hypotéce. K prvním uplatnění odečtu musí poplatník doložit výpis z katastru nemovitostí. Při dalších si vystačí s originálem potvrzení o zaplacených úrocích.

Pokud se právě nacházíte ve fázi hledání hypotéky, vyzkoušejte on-line srovnání hypotéky na stránkách Úspory.cz. Úspory.cz jsou letitými specialisty na porovnání půjček a hypotéky. Zájemcům nabízí služby v podobě kalkulačky hypotéky, rychlý výpočet hypotéky včetně poradenství online. S pomocí Úspory.cz konečně najdete svou nejlepší hypotéku.


Načítání...